Działalność
str-9
Śląskie Gody 2008
  • Data wpisu:
  • 16 lipca 2008

W dniach 14-15 czerwca na placu targowym w Gierałtowicach świątowaliśmy „Śląskie Gody”, święto ponad 90 % społeczności naszego regionu posługującej się gwarą śląską. Takiemu świętowaniu od początku przyświecała idea zachowania, rozwoju i promowania tożsamości kulturowej regionu oraz gwary śląskiej. „Śląskie Gody” to impreza adresowana do wszystkich mieszkańców Gminy (bez względu na wiek)oraz przybywających corocznie z okolicznych miast sympatyków wspaniałej śląskiej biesiady. Pierwszego dnia na estradzie można było podziwiać w ramach Przeglądu Młodych Talentów, występy artystów amatorów pasjonujących się dorobkiem kulturowym naszego regionu i gwarą śląską tj. dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej Gminy Gierałtowice (274 uczestników), wystawa rękodzieła ludowego i przygotowanie oraz degustacja regionalnych potraw (Koło Gospodyń Wiejskich). Dzień ten zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadził DJ. Podczas drugiego dnia można było zwiedzić wystawę Hodowców Drobnego Inwentarza i Gołębi Pocztowych z Knurowa. Odbyły się koncerty chórów gminnych, występ orkiestry dętej KWK „Knurów” z Mażonetkami, Turniej Rodzinny. Atrakcją tego dnia był występ znanego zespołu kabaretowego prowadzonego przez Grzegorza Stasiaka oraz zespołu Mirka Szołtyska. Dzień zakończyła plenerowa zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu „Kama”. Lato jak najbardziej sprzyja, cudnie słucha się muzyki na świeżym powietrzu. Sądząc po wspaniałych chumorach licznie zgromadzonych uczestników, imprezę można zaliczyć do udanych.